Jak radzić sobie ze stresem ?

To pytania , na które wydaje się , że nie ma dobrej odpowiedzi, szczególnie - jeśli chcielibyśmy pokonać stres na stałe.

Wszystko jest możliwe – trzeba tylko zacząć używać właściwej metody.

Dane ankietowe mówią , że najczęstsze metody radzenia sobie ze stresem, to alkohol, leki uspakajające, narkotyki.

Z medycznego i zdrowotnego punktu widzenia to najgorsze metody jakie możemy wybrać.

Alkohol regularnie używany zawsze powoduje uzależnienie, ma destrukcyjne działanie na komórki naszego ciała szczególnie na komórki mózgowe, według ostatnich danych WHO, ma udowodnione działanie rakotwórcze .

Leki uspakajające są skuteczne, natomiast uzależniają i wytwarza się tolerancja organizmu na ich stosowanie , więc pojawia się konieczność zwiększania dawek. Coraz większe dawki lub ciągła zmiana preparatów powodują niekorzystny wpływ na efektywność pracy komórek mózgowych. Spada wydolność intelektualna , a to nasila stres zamiast go ograniczać.

Narkotyki szczególnie miękkie robią wrażenie bezpiecznych , nieszkodliwych , ale to tylko wrażenie. Niestety uzależniają. Częste tłumaczenie , że używane są jako leki, więc są bezpieczne . Nic bardziej mylnego. Powodują powolną destrukcję komórek. Zwalniają procesy myślowe, upośledzają znacznie funkcjonowanie komórek mózgowych, niejednokrotnie trwale je uszkadzają .

Jak radzić sobie ze stresem, żeby, było to i zdrowe i bezpieczne i trwałe ?

Wspólnie z zespołem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym: lekarzy , psychologów, psychoterapeutów, muzykoterapeutów – został stworzony trening antystresowy, który spełnia warunki bezpiecznego, zdrowego i dającego trwałe efekty – leku antystresowego.

Okazuje się , że zmiana postrzegania sytuacji stresowej może spowodować zmianę reakcji, a co za tym idzie spokój zamiast irytacji .

Wiele technik , które poznamy, pomoże nam w każdej trudnej sytuacji, a w naszym mózgu wytworzą się nowe drogi neuronalne w korze przedczołowej , które pomogą nam właściwie czyli bezstresowo reagować.

To co zyskamy , to trwałą umiejętność radzenia sobie ze stresem w każdej sytuacji.

Lek. med. Elżbieta Bonder